OGŁOSZENIE O DIAGNOZIE POTRZEB DO PROGRAMU „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2025
Rozpoczął się nabór wniosków gmin i powiatów w ramach programu resortowego Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pn. "Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025, finansowany z Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
-
dziećmi od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
-
osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
-
orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
-
orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.)
- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.
Adresat Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za realizację usług w ramach Programu.
Aktywność zawodowa nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usług opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:
-
posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub, za zgodą realizatora Programu, w innych zawodach i specjalnościach o charakterze medycznym lub opiekuńczym, lub
-
posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
-
zostaną wskazane przez uczestnika programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.
Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych oraz zstępnych, krewnych w linii bocznej, małżonka, wstępnych oraz zstępnych małżonka, krewnych w linii bocznej małżonka, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.
Szczegółowe informacje o Programie są dostępne pod adresem internetowym: "Opieka wytchnieniowa" dla JST - edycja 2025
W związku z powyższym Gmina Zławieś Wielka zamierzając przystąpić do Programu "Opieka wytchnieniowa" dla JST - edycja 2025, zwraca się z prośbą do mieszkańców zainteresowanych udziałem w programie o kontakt z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Złejwsi Wielkiej w terminie do 25 listopada 2024 roku – godz. 14:00.
Ewentualną wolę skorzystania z oferowanego Programu można:
-
przesłać na adres e-mail: gops@zlawies.pl
-
zgłosić osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Złejwsi Wielkiej, ul. Słoneczna 28, 87-134 Zławieś Wielka
-
lub telefonicznie pod numerem telefonu 56 674 39 66.
poprzez wskazanie informacji, takich jak:
– imię i nazwisko członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dzieckiem/osobą z niepełnosprawnością;
– imię i nazwisko dziecka/osoby z niepełnosprawnością;
– numer kontaktowy oraz posiadany stopień orzeczenia o niepełnosprawności, a w przypadku dzieci informacja o posiadaniu orzeczenia o niepełnosprawności
*możliwe jest również wskazanie osoby mogącej świadczyć usługi opieki wytchnieniowej dla zainteresowanego.
Zgłoszenie chęci uczestnictwa w Programie nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w Programie – stanowi jedynie diagnozę potrzeb w powyższym zakresie.